Здравствените работници протестираа низ Франција

Од:

Здравствените работници во Франција денеска протестираа со барање за повеќе работни места и подобри плати во државните болници, по неколкугодишното намалување на трошоците.

dobivaj vesti na viber

Девет синдикати и колективи организираа протестни активности, вклучително и демонстрации пред Министерството за здравство во Париз и десетици други градови, за да го привлечат вниманието на владата на зголемената загриженост за недостигот на персонал.

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, вети дека ќе го разгледа системот на јавните болници и нареди итна ревизија до 1 јули.

Демонстрантите се надеваат дека ќе извршат притисок врз владата во време кога Франција влегува во два круга од парламентарните избори кои започнуваат в недела.

Демонстрации се одржаа пред Министерството за здравство и на други места во Франција, вклучително и Шербур, каде што Макрон ја посети болницата минатата недела и најави засилување на службите за итна медицинска помош.

Едно од барањата е повторно вработување на околу 15.000 здравствени работници кои останале без работа бидејќи одбиле да се вакцинираат против коронавирусот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Грција со два авиони ѝ помага на Франција во гаснењето на пожарите

Во пожар во Франција изгореа 6.800 хектари, а евакуирани се 10.000 лица

А1он

Уште пет земји од ЕУ ќе и помогнат на Франција во борбата против шумските пожари

А1он

Постојат „големи сомнежи“ дека пожарите кои ја зафатија Франција се „чин на пиромани“

Ана Ололовска

Франција: Oколу педесет вооружени лица учествувале во тепачка во Сен Дени

Ана Ололовска

Во шумски пожари во југозападна Франција уништени 16 домови, 6000 лица евакуирани

А1он