Здравствената состојба на чешкиот претседател е стабилна

Од:

Здравствената состојба на 77-годишниот Милош Земан, кој вчера беше хоспитализиран, е стабилна, изјави секретарот за печат на Централната воена болница во Прага, Итка Зинке.

– Состојбата на претседателот на републиката Милош Земан, кој беше хоспитализиран, е стабилизирана,, рече Зинке.

Веднаш по средбата вчера изутрина со премиерот Андреј Бабиш, Земан беше хоспитализиран. Судејќи според снимката од онлајн изданието на Новинк, Земан не бил при свест при пристигнувањето во болницата. Сепак, шефот на претседателскиот кабинет, Вратислав Минарж, подоцна им рече на новинарите дека Земан едноставно спиел.

Подоцна, онлајн изданието MfD, повикувајќи се на свои извори, објави дека лекарите успеале да ја стабилизираат состојбата на Земан и дека неговиот третман, според лекарите, може да трае околу три недели.

Директорот на болницата, Мирослав Заворал, вчера изјави дека хоспитализацијата на Земан е последица на компликации поврзани со позната дијагноза, што ќе им овозможи на лекарите да спроведат одредена терапија. Тој рече дека не може да ја открие дијагнозата без согласност на Земан.

Претходно, Земан беше итно хоспитализиран на 14 септември и остана во болница осум дена, а неговата прес -служба долго време не соопштуваше ништо. Подоцна се појавија информации дека лекарите извршиле темелен медицински преглед на претседателот: компјутерска томографија, ултразвук и крвна слика. Според прес -службата, овој преглед не открил никакви болести или други проблеми што би можеле да го загрозат животот на претседателот. Претходно се дозна дека Земан боледува од невропатија, поради што е во инвалидска количка од пролетта оваа година.

Здравјето на 77-годишниот претседател е во центарот на вниманието на чешката јавност, бидејќи Земан ќе игра клучна улога во процесот на меѓупартиски преговори и формирање нова влада по парламентарните избори одржани на 8 до 9 октомври избори.

Би можело да ве интересира

На 26 ноември Земан ќе го назначи Петар Фијала за премиер на Чешката Република

А1он

Чешката влада поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

Чешка укинува ДДВ за струја и за гас поради високите цени

Катерина Павлова-Николовска

Претседателот на Чешка не е во состојба да ги исполнува должностите

Вистричил: Земан не е способен да ги исполнува своите претседателски должности

А1он

Најавена средба на Земан со лидерот на чешката опозиција

А1он