Заврши државниот погреб на Кралицата, ковчегот се движи кон Виндзор

Од:

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора е завршен. Ковчегот е изваден од Вестминстерската опатија.

Патувањето ќе продолжи преку Лондон до Арх Велингтон, од каде кралицата ќе го направи своето последно патување до замокот Виндзор за да биде погребана.

Би можело да ве интересира

Писмо на кралицата Елизабета од 1966 година продадено на аукција во Германија

Ана Ололовска

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска

Одвај го издржаа денот: Кралот Чарлс на работ на солзи, заплака и Меган, Хари изостана од погребниот говор

А1он

Уште еден инцидент на погребот на кралицата: Поминуваше ковчегот, а маж се обиде да скокне преку безбедносната бариера

А1он

Од минута во минута: Погребот на Кралицата Елизабета

Ана Ололовска