Заврши драмата во Франција – ограбувачот на банка уапсен, заложниците ослободени

Од:

Заложничката драма што се случи во банката БРЕД во Ле Авр- Нормандија заврши без повредени и со апсење на осомниченото лице за нападот.

dobivaj vesti na viber

Заложничката драма траеше скоро 6 часа. Имено едно вооружено лице влезе во банката, која се наоѓа во центарот на Л’Авр и зеде како заложници шест лица. Пет лица беа ослободени, а едно успеа да избега. Нема повредени. Грабнувачот конечно бил уапсен околу 22:50 часот. Немаше престрелка и никој не е повреден, јавува МИА.

-Заложниците се ослободени безбедни и здрави, изјави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманан.

Напаѓачот бил сам и вооружен, според полицијата, тој влегол во 16:45 часот во оваа филијала на БРЕД во центарот на Ле Авр, во кој имало шест лица. Првото лице, жена, беше ослободено набрзо, а потоа и една друга жена, пред пристигнувањето на специјалната полиција, нешто по 19 часот. Тие пристигнале на лице место со хеликоптер и останале во контакт со напаѓачот за подобро да ги разберат неговите барања.

Осомничениот имал две барања, кој тој директно им ги пренел на медиумите: „ослободете ги палестинските деца неправедно затворени во Израел“ и пристапот на Палестинците под 40 години до еспланадата на џамијата Ал -Акса во Ерусалим.

Преговорите водени од специјалната полиција резултираа со ослободување на последните заложници во текот на вечерта. За време на целата операција центарот на Ле Авр, чиј градоначалник е досегашниот премиер Едуар Филип беше ставен под силна полициска контрола, со оглед дека во непосредна близина е префектурата. Меѓу заложниците имало вработени и клиенти од банката.

Според нашите информации, човекот е познат на локално ниво од разузнавачките служби како радикализиран. Ова 34-годишно лице има психијатриски проблеми, изјави извор близок до истрагата. Тој исто така и е познат на полицијата поради киднапирање, насилно затворање и носење оружје.

-Засега немам фактички елементи што ќе ви ги дадам, освен тоа дека станува збор за некој кој беше познат, а особено со прилично тешко психијатриско минато, потврди јавниот обвинител на Република за Ле Авр, Франсоа Госелин.

-Ќ видиме кои биле неговите извори и неговите мотиви. Но, неколку минути по неговото апсење, не можам да ви дадам детални информации, додаде обвинителот, прецизирајќи дека е отворена истрага за „флагрантно злосторство за обид за вооружен грабеж и присилно затворање “.

-Лицето им е познато на службите на Министерството за внатрешни работи, правда и здравство за дела на деликвенција и кривични дела, што би ги опишал како сериозни, придружено со разни осуди. Тој беше исто така познат по психијатриско минато и за радикализација од префектурата Поморска Сена Сена и територијалната разузнувачка служба, која иследувала за него -изјави министерот Жералд Дарманин.

Би можело да ве интересира

Повлечено млекото за бебиња „Кандиа“ од сите продажни места во Франција

Ана Ололовска

Се очекуваат откажувања на летови поради штрајкот на француските контролори на летање

Ана Ололовска

Раст на инфлацијата во Франција во август

А1он

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

Париз штеди енергија, Ајфеловата кула ќе ги гаси светлата еден час порано

Ана Ололовска