Затворена мртовечницата во Барселона во која имаше неколку илјади жртви на коронавирусот

Од:

Погребното претпријатие „Мемора“ во Барселона денеска ја затвори привремената мртовечница која беше поставена во гаражата од објектот.

Оваа привремена мртовечница за 53 дена ги прими телата на 3.200 луѓе кои починаа како последица на коронавирусот.

Во пикот на епидемијата, бројот на починати лица дневно се искачуваше и над 900 луѓе, додека денеска починале помалку од 100 лица.

Регионите кои се најтешко погодени од коронавирусот во Шпанија се Мадрид и регионот Каталонија со главниот град Барселона.

Само во Каталонија од коронавирусот починаа речиси 6 илјади луѓе, а заразени се повеќе од 54 илјади.

Би можело да ве интересира

СЗО Европа-ЕЦДЦ: Делта-варијантата доминатна во Европа, да се зајакнат напорите да се спречи трансмисија

Ана Ололовска

Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Жарко Настоски

4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

Жарко Настоски

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

Во Србија тројца починати и 202 новозаразени, властите препорачуваат трета доза вакцина

Жарко Настоски

Грција: Над 2.500 нови случаи и петмина починати, во земјата има 1.087 заразени со делта-сојот

Жарко Настоски