Затворена мртовечницата во Барселона во која имаше неколку илјади жртви на коронавирусот

Од:

Погребното претпријатие „Мемора“ во Барселона денеска ја затвори привремената мртовечница која беше поставена во гаражата од објектот.

Оваа привремена мртовечница за 53 дена ги прими телата на 3.200 луѓе кои починаа како последица на коронавирусот.

Во пикот на епидемијата, бројот на починати лица дневно се искачуваше и над 900 луѓе, додека денеска починале помалку од 100 лица.

Регионите кои се најтешко погодени од коронавирусот во Шпанија се Мадрид и регионот Каталонија со главниот град Барселона.

Само во Каталонија од коронавирусот починаа речиси 6 илјади луѓе, а заразени се повеќе од 54 илјади.

Би можело да ве интересира

Израел со серија ограничувања повторно ќе се бори против коронавирусот

А1он

Белгија ги повика земјите од „Белата листа“ да ги почитуваат условите ако сакаат нејзините граници да бидат отворени

А1он

Италијанскиот министер за здравство: Кој ќе одбие во иднина да се лекува од Ковид-19 ќе биде казнет

А1он

ЕУ инвестира 75 милиони евра за развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска