Затворена градинка во Шведска, дете донело граната од полигон

Од:

Припадници на шведскиот специјален тим затворија претшколска установа во Кристинајштад, Шведска, откако едно дете донело граната.

Полицијата е повикана откако вработените во градинката, по заминувањето на децата дома, виделе сомнителен предмет. Утврдено е дека станува збор за граната, поради што е повикан специјален тим за деминирање, пренесува Си-Ен-Ен.

Портпаролот на полицијата изјави дека предметот наликува на пушка, но дека е во округла форма, и дека тимот го демонтирал во градинката, бидејќи било проценето дека е „многу опасно да се преместува“.

Детето ја пронашло експлозивната направа на пологон, каде што војската ја користела за вежби.

– Војската користи големи отворени простори за вежбање, но неколку пати годишно тие се отворени за јавноста кога нема пукање. На луѓето обично им се вели да не допираат ниту еден од предметите, рече портпаролот.

Засега не е познато кое дете го донело предметот во градинката. Портпаролот рече дека станува збор за деца помали од седум години и дека случајот е затворен.

Би можело да ве интересира

Можно е решавање на убиството на Палме

Ана Ололовска

Видео реклама на САС под жестока критика во Скандинавија

Ана Ололовска

Во рудник во Шведска изби пожар, околу 80 рудари евакуирани

Драган Поповски

Кражба во воена база во Шведска, исчезнале тенкови

Ана Ололовска

Крадци украле дузина скулптури на Дали од Шведска

Ана Ололовска

Шведска: Соборувањето на авионот, случајно или не, мора да се осуди

Ана Ололовска