„Затоа Путин седи на долга маса“: Оваа фотографија на Зеленски и Макрон е хит на интернет

Од:

Фотографија на која францускиот претседател Емануел Макрон ентузијастички го прегрнува украинскиот претседател Зеленски стана хит на интернет.

dobivaj vesti na viber

Фотографот на АФП, Лудовик Марин, кој ја направи фотографијата во Киев минатата недела, рече дека Макрон одеднаш почнал да зборува во увото на Зеленски по завршувањето на заедничката прес-конференција со другите лидери на Европската унија.

Зошто Зеленски не гледа, не знам“, коментира Марин на фотографијата.

Наизглед незгодниот момент брзо стана тема на шеги на социјалните мрежи.

„Разговарањето со него не значи ништо, отсекогаш сум те сакал“, се пошегува украинската новинарка Тања Козирева.

„Сега разбирам зошто претседателот Путин има толку долга маса“, напиша трето лице на Твитер, мислејќи на фотографијата на Путин и Макрон како седат на спротивните краеви на масата за време на состанокот во Москва во февруари.

Макрон во четвртокот го посети Киев со германскиот канцелар Олаф Шолц, италијанскиот премиер Марија Драги и романскиот претседател Клаус Јоханис, при што лидерите на ЕУ се фотографираа со Зеленски.

Тие позираа покрај него во нивните костуми, додека украинскиот претседател ја носеше неговата маица и патики во маслинесто зелена боја.

Би можело да ве интересира

Повторно битка за Змискиот Остров

Зеленски: Уништувањето на Педагошкиот факултет во Харков е дефиниција за варварство

Макрон: Иранскиот нуклеарен договор треба да успее

Џонсон: Верувам дека украинската армија може да ја врати одземената територија

Зеленски на конференцијата на Економист во Атина: Санкциите кон Русија да се спроведат 100 проценти

Зеленски со повик до државите за обнова на Украина

Горан Наумовски