Засега приведени 68 луѓе поради упадот на Капитол во Вашингтон

Од:

Полицијата во Вашингтон уапси 68 лица во врска со вчерашиот упад на Капитол. Повеќето од нив се уапсени во зградата на американскиот Конгрес, изјави шефот на полицијата Роберт Конти.

– Имаме многу работа за идентификација и приведување на секој од толпата одговорен за своите постапки, изјави Конти на прес конференција.

Меѓу приведените има 60 мажи и 8 жени.

Приведувањата биле извршени вчера и утрово, додаде началникот на полицијата во главниот град на САД.

Би можело да ве интересира

Воздухот во САД загрижувачки загаден

Ана Ололовска

Велика Британија и САД може да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, пишува „Дејли телеграф“.

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Ана Ололовска

Најстариот судија во Врховниот суд на САД, Стивен Брејер, заминува во пензија

А1он

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

А1он

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

А1он