Зариф во Париз на средба со Макрон за иранскиот нуклеарен договор

Од:

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф синоќа пристигна во Париз, каде ќе одржи средба со францускиот претседател Емануел Макрон за нуклеарниот договор од 2015 година.

За време на посетата на Париз, планирано е Зариф да се сретне и со својот француски колега Жан-Ив ле Дријан.

Зариф претходно соопшти дека ќе ја посети Франција во име на претседателот Хасан Рохани со цел да разговара со Макрон за зачувување на Заедничкиот сеопфатен план на акција, како што официјално се нарекува нуклеарниот договор на Иран.

Договорот за нуклеарна програма со Иран и групата земји 5+1 (пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН, плус Германија), беше потпишан во 2015 година во Виена. Американскиот претседател Доналд Трамп минатата година се повлече од Договорот и дополнително го зголеми притисокот за повторно воспоставување санкции за извоз на иранска нафта.

Би можело да ве интересира

Хамнеи: Големиот одѕив ќе биде знак на единство на Иран против непријателот

Ана Ололовска

Борбата против даночните измами донесле 9 милијарди евра во буџетот на Франција

Ана Ололовска

Францускиот Алстом ќе го купи делот за транспорт на својот канадски ривал Бомбрдие

Ана Ололовска

Француски стогодишник прекинува со работа во општината по 74 години служба

Ана Ололовска

Вирус на доматите ToBRFV: „Многу силно сомневање“ дека тој се појавил во оранжерија во Финистер-Франција

Ана Ололовска

Над 40.000 амандмани за законот за спорната пензиска реформа во Франција

Ана Ололовска