Зариф во Париз на средба со Макрон за иранскиот нуклеарен договор

Од:

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф синоќа пристигна во Париз, каде ќе одржи средба со францускиот претседател Емануел Макрон за нуклеарниот договор од 2015 година.

За време на посетата на Париз, планирано е Зариф да се сретне и со својот француски колега Жан-Ив ле Дријан.

Зариф претходно соопшти дека ќе ја посети Франција во име на претседателот Хасан Рохани со цел да разговара со Макрон за зачувување на Заедничкиот сеопфатен план на акција, како што официјално се нарекува нуклеарниот договор на Иран.

Договорот за нуклеарна програма со Иран и групата земји 5+1 (пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН, плус Германија), беше потпишан во 2015 година во Виена. Американскиот претседател Доналд Трамп минатата година се повлече од Договорот и дополнително го зголеми притисокот за повторно воспоставување санкции за извоз на иранска нафта.

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија: Иран речиси сигурно стои зад нападот врз Сауди Арамко

Ана Ололовска

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

САД идентификуваа локации во Иран од каде се погодени саудиските нафтени постројки

Евакуирани околу 900 мигранти кај Ламанш во Франција

Ана Ололовска

Макрон најави поостра политика кон имиграцијата и азилот

Ана Ололовска

Ал-Малики: Нападите врз постројките на Арамко извршен со иранско оружје

Ана Ололовска