Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

Од:

Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф.

Тој потсети дека САД користеле нуклеарно оружје во минатото, но се осврна и на неодамнешната изјава на американскиот претседател Доналд Трамп дека го откажал нападот врз Иран поради тоа што би резултирал со смрт на 150 лица.

– Дали навистина сте биле загрижени за 150 луѓе? Колку луѓе убивате со нуклеарно оружје? Колку генерации избришавте со тоа оружје”, праша Зариф.

Тој истакна дека Иран, поради верските верувања, никогаш нема да користи нуклеарно оружје.

Би можело да ве интересира

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Ана Ололовска

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Ана Ололовска

Зариф: Од денеска во затвор е човекот одговорен за соборувањето на украинскиот авион

Ана Ололовска

ВИДЕО: Помпео скандалозно прекинал интервју со новинарка на Ен-пи-ар

Ана Ололовска

Демократите до Сенатот: Трамп е закана за американската демократија и повторно ќе го наруши законот, разрешете го

Ана Ололовска

Руди Џулијани: Ќе докажам дека фамилијата на Бајден е поврзана со корупција и криминал

Горјан Грнчаровски