Зариф: Иран е подготвен за целосна размена на затвореници со САД

Од:

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф изјави денеска дека Иран е подготвен за целосна размена на затвореници со САД, а на Твитер напиша дека „топката е во американскиот двор“.

– Откако оваа недела го добивме заложникот, сега сме целосно подготвени за сеопфатна размена на затвореници, напиша Зариф.

Техеран и Вашингтон во саботата во Цирих разменија затвореници – студент на постдипломски студии на американскиот Универзитет Принстон е ослободен во Иран во замена за иранскиот научник кој беше уапсен во САД, што е редок чин на дипломатската соработка меѓу двете земји по повеќемесечните тензии.

Би можело да ве интересира

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

ВИДЕО: Полицајци во САД му ставаат лисици на осумгодишно дете и го апсат

А1он

Руски „Мигови“ имале блиска средба со американски дрон

А1он

ВИДЕО: Маршот за права во Чикаго заврши со масовен грабеж на брендирани продавници

Горјан Грнчаровски

Куомо: Само училиштата во Њујорк што имаат цврст план до петок, ќе може да се отворат

А1он

САД изразуваат загриженост од ситуацијата во Белорусија

А1он