Зариф: Иран е подготвен за целосна размена на затвореници со САД

Од:

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф изјави денеска дека Иран е подготвен за целосна размена на затвореници со САД, а на Твитер напиша дека „топката е во американскиот двор“.

– Откако оваа недела го добивме заложникот, сега сме целосно подготвени за сеопфатна размена на затвореници, напиша Зариф.

Техеран и Вашингтон во саботата во Цирих разменија затвореници – студент на постдипломски студии на американскиот Универзитет Принстон е ослободен во Иран во замена за иранскиот научник кој беше уапсен во САД, што е редок чин на дипломатската соработка меѓу двете земји по повеќемесечните тензии.

Би можело да ве интересира

Иран на Киев ќе му ги испрати црните кутии од авионот

А1он

Познати адвокати, обвинители, професори – составен тимот на Трамп за импичментот

А1он

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Иран ќе ги предаде снимките на Киев од соборениот авион

Ана Ололовска

Хамнеи: Иран е подготвен да преговара со Западот, но не и со САД

Ана Ололовска

Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Ана Ололовска