Зариф ги осуди новите американски санкции

Од:

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ги осуди повторните санкции на САД против Централната банка на земјата како обид на Иранците да им се укине пристап до храна и лекови.

– Ова е знак на американскиот очај… Кога повеќе пати се санкционира иста институција, тоа значи и дека пропаднал нивниот обид иранската нација да ја фрлат на колена со максимален притисок, изјави Зариф.

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека неговата администрација воведе дополнителни санкции против Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти.

– Само што воведовме санкции кон иранската Национална банка, изјави Трамп на средбата со австралискиот премиер Скот Морисон.

Би можело да ве интересира

Американските сили се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Ана Ололовска

Американскиот министер за одбрана допатува во Авганистан

Ана Ололовска

Еспер: Американските војници од Сирија ќе бидат стационирани во западен Ирак

Ана Ололовска

Нови американски санкции за Куба

Ана Ололовска

Министерството за енергетика на САД одби да предаде документи во полза на истрагата за импичмент на Трамп

Ана Ололовска

Суд во Њујорк го прогласи братот на претседателот на Хондурас за виновен за трговија со кокаин

Ана Ололовска