Зариф: Европејците не ги исполнија обврските од договорот

Од:

Европејците не успеаја целосно да ги исполнат своите обврски кон иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Мoхамед Џавад Зариф, како одговор на предупредувањето од Унијата, која побара од Техеран да се придржува кон договорот или ќе има последици.

– Целосно исполнување на обврските. Навистина? Ајде покажете една што вие сте ја исполниле во последните 18 месеци. Иран го придвижи механизмот за решавање на спорови, а вие одолговлекувавте. Ние сега се повикуваме на членот 36, напиша Зариф на Твитер.

Иран наведува дека според членот 36 од договорот му се овозможува да ги намали своите обврски, бидејќи останатите потписнички не се придржуваат. ЕУ тоа го оспорува.

Некои ирански претставници предупредија дека евентуално ново воведување санкции од страна на ЕУ и ОН, за Иран ќе претставува црвена линија која може да доведе до пропаст на договорот.

Би можело да ве интересира

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Ана Ололовска

Во Иран нови 200 смртни случаи од Ковид-19

Ана Ололовска

ОН: Убиството на иранскиот генерал Сулејмани е незаконско

Ана Ололовска

Иран потврди дека во пожарот во близина на нуклеарна централа е оштетена фабрика за центрифуги

Ана Ололовска

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Ана Ололовска

Иранските државни служби нема да пружаат услуги за граѓаните без маски

А1он