Зариф до Трамп: Нашиот одговор ќе биде непредвидлив

Од:

Поради непредвидливата политика на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, официјален Техеран може да одговори „непредвидливо“, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф.

– Меѓусебната непредвидливост ќе доведе до хаос. Претседателот Трамп не може да очекува да биде непредвидлив, а другите да бидат предвидливи, изјави Зариф во Стокхолм.

Во меѓувреме, заменик постојаниот руски претставник во Обединетите нации, Дмитри Пољански, побара да прекине американската политика на санкции кон Иран, додавајќи дека не е можно од Техеран да се бараат преговори додека истовремено му се воведуваат санкции.

Зборувајќи на седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на меѓународниот мир и безбедност, Пољански кажа дека неодамнешните тензии во Персискиот Залив се измислени и од сите страни побара воздржаност.

Би можело да ве интересира

Ворен објави војна против лобизмот и корупцијата

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп сведочи во Конгресот

Кина и САД во судир поради мисијата на ОН во Авганистан

Ана Ололовска

Ал-Малики: Нападите врз постројките на Арамко извршен со иранско оружје

Ана Ололовска

Хамнеи: Иран никогаш нема да преговара со САД

Ана Ололовска

Трамп: Иран е одговорен, но сакам да избегнам војна

Ана Ололовска