Започна судењето на членовите на групата Ле Баржол кои планирале атентат на Емануел Макрон

Од:

Започна судењето на членовите на групата Ле Баржол и екстремно десничарските активисти кои наводно го планирале атентатот на Емануел Макрон во 2018 година.

Како што пренесува Гардијан, наводните заговорници планирале да го нападнат Макрон за време на официјалната посета на североисточна Франција, а адвокатите на одбраната наведуваат дека нема конкретна или непосредна закана за францускиот претседател.

Во текот на четиригодишната истрага, полицијата прислушувала телефонски разговори и тврди дека имало планови за убивање мигранти и напад на џамии, како и антисемитски заговори, но ниту еден од наводните заговори не бил реализиран, па затоа немало конкретни кривични дела ги наведе обвинителите да ги минимизираат обвиненијата за заговор.терористички чин.

Адвокатот на одбраната Лусил Коло рече дека случајот на обвинителството се заснова на „фикција дека ќе се случи чин на насилство“.

Ле Баржол, националистичка и антиимиграциска група која користи прекар што локалните Малијци им го дале на војниците кои учествувале во француската воена операција Сервал во 2013-14 година, беше формирана на Фејсбук на почетокот на 2017 година и апсењата уследија по дојава до француската безбедност.

Eкстремно десничарски активисти со седиште во регионот на Алпите планирале да го нападне Макрон во ноември 2018 година за време на комеморациите за Денот на примирјето во Првата светска војна во Верден, североисточна Франција.

Обвинителите тврдеа дека групата, која во еден момент имала 5.000 членови, исто така се заговарала да киднапира членови на парламентот и да ја собори владата. Некои состаноци вклучуваа обука за стрелање и прва помош во паравоен стил.

За време на рациите на имотите на членовите, полицајците рекоа дека пронашле огнено оружје, вклучително и автоматска пушка М16 и инструкции како да се направат експлозиви.

Би можело да ве интересира

Макрон и Шолц ги повикаа Приштина и Белград на нови избори на северот на Косово

Макрон: Франција не е во војна со Русија

Макрон му вети на Зеленски лесни тенкови, оклопни возила, обука на војници…

Горан Наумовски

Шефот на Вагнер му се заканува на Макрон: Ќе ти ги извадиме забите од таа злобна уста со клешти

Ана Ололовска

Макрон наводно работи со Кина на таен план за мир во Украина

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Демонстранти повторно го напднаа Макрон: Дај си оставка