Започна 179. фестивал на пивото „Октоберфест“

Од:

Градоначалникот на Минхен Кристиан Уде го отвори првото буре со пиво и на тој начин го прогласи за отворен 179-от традиционален народен фестивал Октоберфест, кој ќе трае до 7 октомври.

Илјадници луѓе се собраа на „Терезиенвеис“ (Ливадата на Тереза) за да присуствуваат на отворањето на најмасовната забава на светот – легендарниот празник на пивото.

Се очекува над шест милиони гости од целиот свет да ги посетат шаторите со пиво и да го одлежат Октоберфест.

Минатата година посетителите испиле околу осум милиони еднолитарски кригли пиво. Оваа година цената на една кригла, наречена „Мас“ на германски, ќе изнесува 9,50 евра.

Германските власти презедоа строги безбедносни мерки во реонот каде што се одржува фестивалот, тврдејќи засега дека не постои никаква конкретна закана.

Инаку Октоберфест започнал да се прославува на 12 октомври 1810 година како дел од уличната прослава по повод венчавката на баварскиот принц и престолонаследник Лудвиг со принцезата Тереза, по која се нарекува и ливадата каде што се одржува овој фестивал на пивото.

Би можело да ве интересира

Германија повлекува над сто владини службеници од Русија по одлуката на Москва

Брат и сестра осомничени дека со другари го организирале убиството на нивниот татко

Горан Наумовски

Хрватска државјанка во Германија убиена од нејзиниот син: „Ја избодев со нож, па повикав брза помош“

Ана Ололовска

Драма во Германија: Се урна авион во близина на НАТО писта, загинаа двајцата пилоти

Катерина Павлова-Николовска

Србин е уапсен во Германија за убиство: Маж е отруен со наркотици, се истражува улогата на неговите познаници

Зеленски: Германија се покажа како вистински пријател

Ана Ололовска