Запленети 1,5 тони кокаин кај Плимут, уапсени шест лица

Од:

Шест мажи, меѓу кои и еден Британец, се уапсени во близина на Плимут, по заплена на 1,5 тони кокаин вреден 120 милиони фунти (140 милиони евра).

Британската државна агенција за борба против криминалот (НЦА) соопшти дека во соработка со австралиската федерална полиција и локалните погранични сили, уапсиле Британец и петмина државјани на Никарагва со јахта од Јамајка, на околу 130 километри од брегот, објави „Гардијан“.

„Мажите, на возраст од 24 до 49 години, се уапсени под сомнение за шверц на дрога и ќе останат во притвор до сослушување“, додава НЦА.

Заменик -директорот на НЦА, Мет Хорн рече дека „нема сомнение дека оваа дрога ќе се продава на места низ Велика Британија, што ќе доведе до уште поголем криминал и беда“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Британец му извадиле бубрези тешки 35 килограми, хирурзите велат дека е рекорд

Катерина Павлова-Николовска

Португалија: Запленети 5,2 тони кокаин на шпански брод

А1он

Убиството на пратеникот според британската полиција е тероризам

Катерина Павлова-Николовска

Париз сака договор за мигрантските прашања меѓу ЕУ и Велика Британија

Пронајден кокаин, приведен дилер од Скопје

ВИДЕО: Тепачки на бензинските во Британија, ангажирана војската за да се смири кризата со горивата