Запалени автомобили: Стразбур бара цврст одговор од правoсудните органи

Од:

Градоначалникот на Стразбур, побара од префектот Долна Рајна да одржи „итен состанок“ во присуство на обвинителот, откако повеќе од 200 автомобили беа запалени во новогодишната ноќ.

Градоначалникот на Стразбур, Роланд Рис и претседателот на Еврометрополата Стразбур, Роберт Херман, побараа брзи и обесхрабрувачки правни мерки по инцидентите на новогодишната ноќ, за време на кои беа запалени повеќе од 200 автомобили.

-Потребно е да зборот на правдата да биде силен. Чувството дека никогаш не можете да бидете казнети или ретко е премногу важно денес, ми се чини “, рече Роберт Херман, помошник за безбедност и претседател на Еврометрополата Стразбур, жалејќи се за отсуството наобраќање од страна на јавниот обвинител во Стразбур, Јоланд Ренци.

Градоначалникот на Стразбур, Роланд Рис, исто така, во соопштение за печатот оцени дека овие „појави“ не се „доволно предмет на кривична постапка“. „Постои недоволно одвраќање поврзано со пожарите на автомобилите, има чувство на заштитеност од казни“, рече тој за Франс 3 Алзас.

Градоначалникот побара од префектот на Долна Рајна, Жан-Лук Маркс да одржи „итен состанок“ во присуство на обвинителот. Датумот на оваа средба треба да биде утврден во понеделник.

-Префектот посакува – со договор на градоначалникот – и во соработка со обвинителот, да се спроведе социолошка студија за причините на сторените злоупотреби. Врз основа на оваа студија, ќе се изготви акционен план што ќе дејствува во спречувањето на деликвенцијата, се вели од префектурата.

Ако не беше соопштена ниту една официјална бројка во средата, „околу 220 возила“ изгореа во текот на новогодишната ноќ, според градоначалникот, или директно изгорени или со ширење на пожарот. Овие инциденти, кои се случија во многу области од градското подрачје на Стразбур, беа двапати побројни во спордба со минатата година.  

Силите на редот и пожарникарите постојано беа напаѓани. Според твитер профилот на противпожарната и спасувачката служба на Долна рајна има повредени и шокираи пожарникари, при што се осудени досега „незабележани од ваков вид насилничк напади“.

Силите на редот во меѓувреме извршија четириесет апсења, а меѓу уапсените има и малолетни лица. Во петокот, на две лица, на возраст од 19 и 21 година, им беше судено по кратка постапка во Кривичниот суд во Стразбур за палење автомобили во новогодишната ноќ. Тие беа осудени на една година затвор за едниот, и на осум месеци затвор во форма на електронска нараквица, за другиот, пишува весникот ДНА. Полицијата испрати повик за сведоци и со градот Стразбур презеде мерки за прифаќање на жртвите за да им помогне во нивните административни постапки за обесштетувањето. 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Торнадо во Франција уништи неколку куќи

Крвава освета на студент во Париз: Чекаше една година, па потоа го уби професорот

ВИДЕО: Снимен моментот на големиот одрон во Франција, огромен облак го прекри мостот

Катерина Ѓуровски

Франција издвојува 200 милиони евра за уништување на вино

(ВИДЕО) Голем пожар на југот на Франција, луѓето панично бегаат, евакуација на кампови

Најмалку 11 лица загинаа во пожар во одморалиште во Франција