Западот бара Русија да биде суспендирана од Интерпол

Од:

Неколку западни земји, вклучително и Велика Британија и САД го повикаа Интерпол да ја суспендира Русија од меѓународната организација, изјави британската министерка за внатрешни работи Прити Пател.

Велика Британија, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд побараа „итно суспендирање на пристапот на Русија до нејзините системи“, објави Пател на Твитер. Групацијата побара од извршниот комитет на Интерпол да донесе одлука оваа недела.

„Постапките на Русија се директна закана за безбедноста на поединци и за меѓународната соработка за спроведување на законот“, додаде Пател.

Иако Пател не ја прецизираше причината за барањето, западните сојузници се обидуваат дипломатски и економски да ја изолираат Москва поради нејзината инвазија на источноевропскиот сосед Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Песков: Против Русија се води војна на сите фронтови, мора да ја задржиме присебноста и силата

Кина го поткопува клучниот проект на Путин, правејќи ја Москва нервозна

Германија повлекува над сто владини службеници од Русија по одлуката на Москва

Медведев: Војната може да трае со децении

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозии во рускиот град Краснодар

Ана Ололовска

Лукашенко: Русија го почна трансферот на нуклеарно оружје на белоруска територија