Западноафриканските земји усвоија план за борба против џихадистите

Од:

Економската заедница на земјите од Западна Африка (ЦЕДЕАО) соопшти дека усвоила план за борба против џихадистите за периодот од 2020 до 2024 година, вреден милијарда долари. Овој план ЦЕДЕАО, проширен со Мавританија и Чад, го донесе на денеска одржаниот вонреден самит во Буркина Фасо.

dobivaj vesti na viber

Заедницата одлучи да „мобилизира финансики ресурси во износ од милијарда долари за борба против тероризмот“, изјави нигерискиот претседател Махамад Исофу.

Планот и буџетот за него ќе бидат претставени на следниот самит на Економската заедница на земјите од Западна Африка во декември, а парите ставени во заедничката каса ќе бидат користени посебно за „засилување на операбилната способност на националните армии и заедничките сили“.

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ: Поради сушата, на милиони деца во Африка им се заканува смрт

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

Ана Ололовска

Гигантот „Гленкор“ призна дека корумпирал ширум Африка

Ана Ололовска

Повеќе од 18,4 милиони луѓе на Рогот на Африка се изложени на ризик од глад

А1он

ФАО и 14 меѓународни организации предупредуваат дека на истокот од Африка му се заканува голема глад

Ана Ололовска

СЗО: Случаите со Ковид-19 се во пораст во Африка и Америка

А1он