Заострени епидемиските мерки во Швајцарија

Од:

Во Швајцарија денеска стапија на сила заострени епидемиски мерки со цел да се спречи натамошното ширење на нови случаи на Ковид-19.

Како што пренесуваат странските агенции, новите мерки вклучуваат затворање дискотеки од утре, прекинување на универзитетските часови од почетокот на ноември и нови ограничувања на спортските настани и патувањата.

Владата во Берн соопшти дека и претходните и новите мерки ќе важат неодредено време.

Би можело да ве интересира

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Грција го продолжи карантинот за една недела, од 1 февруари се отвораат средните училишта

Жарко Настоски

Во Италија пад на бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Бајден: Следниот месец веќе ќе имаме половина милион мртви, вакцинирањето досега е „мрачен неуспех“

Жарко Настоски

Земјите од ЕУ меѓусебно ќе си ги признаваат тестовите за Ковид-19

Жарко Настоски

Австрија: Задолжителна маска FFP2 и растојание од два метра

Жарко Настоски