Заменик министерот за здравство на Авганистан преживеа атентат

Од:

Атентат е извршен врз авганистанскиот заменик министер за здравство, Вахид Маџро, кој не е повреден, објави лондонски Гардијан.

dobivaj vesti na viber

Маџро тргнал во посета на авганистанска провинција, со цел да се увери дали медицинската помош е достапна до секој кому е потребна, но враќајќи се назад, на влезот во Кабул, еден вооружен напаѓач отворил оган врз неговото возило.

– Јас сум лекар и немам ниту воени, ниту политички цели. Не патувам со обезбедување и не знам кој ме нападна, изјави заменик министерот за здравство по враќањето во Кабул.

Би можело да ве интересира

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

По земјотресот пристигнува помош во Авганистан

Ана Ололовска

ОН: Немаме капацитет да му помогнеме на Авганистан

А1он

Хронологија: Најсмртоносни земјотреси во Авганистан во последните две децении

Ана Ололовска

ВИДЕО: Смртниот биланс од катастрофалниот земјотрес се искачи на 950 лица

Ана Ололовска