Закерберг: Правилата на Фејсбук ќе бидат ревидирани

Од:

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг изјави дека ги ревидира правилата за содржината на оваа социјална мрежа, соочен со силни негативни реакции од голем број на луѓе, поради пост на американскиот претседател, Доналд Трамп во кој им се заканува на демонстрантите против полициско насилство врз расна основа.

Тој најави дека Фејсбук се обидува да ја подобри политиката за содржини на социјалните мрежи.

– Знам дека многумина од вас мислат дека минатата недела требаше на некој начин да ги означиме постовите на претседателот, напиша Закерберг во пост, осврнувајќи се на неговата претходна одлука да не се отстрани пост на Трамп, кој содржи фраза „кога ќе започне грабежот, почнува и пукањето“.

Би можело да ве интересира

Фејсбук отстрани неколку објави на Трамп во предизборната кампања

А1он

Фејсбук со намалена маркетинг продажба поради стравот од пандемијата

А1он

ЕК се закани со „обврзувачки мерки“ по состанокот со Фејсбук за содржините со омраза

А1он

“Фејсбук” суспендираше мрежа руски профили поврзани со военото разузнавање

OurMine: Дури и Фејсбук може да биде хакиран

Ана Ололовска

Фејсбук ја зголемува родителската контрола на „Messenger Kids“

А1он