Заканувачки писма до двајца француски министри

Од:

Француските министри за економија и за буџет, Бруно ле Мер и Жералд Дарманен, добија анонимни писма со заканувачка содржина.

Според локалните медиуми, писмата пристигнале на адреса, каде што се наоѓаат двете министерства, а во едното биле ставени три куршуми.

Во друго писмо пишувало и дека ќе биде „урната“ куќата на Ле Мар на Атлантските Пиринеи, каде живее мајката на министерот. Трето писмо пристигнало во неговиот дом, со закани дека „ќе биде направен прав“

Ле Мар планира во следните денови да се обрати до органите на редот и да даде изјава во врска со добиените закани.

Би можело да ве интересира

Експлозија на бројот на нови сиромашни луѓе во Франција за време на мерките на карантин

Ана Ололовска

На напаѓачот со мачета кај поранешните простории на списанието „Шарли Ебдо“ ќе му се суди за тероризам

Жарко Настоски

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Ана Ололовска

Макрон во Литванија се сретна со Тихановскаја

Ана Ололовска

Амнести Интернешнл ги осуди постапките на полицијата и судот против демонстрантите во Франција

Ана Ололовска

Нови ограничувања во Париз и уште 11 француски градови поради епидемијата

Ана Ололовска