Закана за бомба во музеј во Лион, наредена е евакуација

Од:

Антрополошкиот музеј во францускиот град Лион е затворен за посетители, откако утрово беа евакуирани сите вработени и посетители поради закана за бомба.

Полициски извор изјави дека истражителите и деминери го прегледале објектот.

Раководството на музејот објасни дека морало да го затвори објектот од безбедносни причини, не наведувајќи детали. Трамвајот Т1, кој сообраќа во тој дел од градот, утрово привремено не застана на постојката кај музејот.

Музејот е и научен центар, а отворен е во декември 2014 година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

ВИДЕО: Демонстранти во Париз го блокираа влезот на Лувр

Ана Ололовска

Хаос на протестите во Франција: Демонстрант и полицаец во критична состојба, повеќе од 30 лица се повредени

(ВИДЕО) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат молотови коктели кон полицијата

(ВИДЕО) Откриен е страшниот мотив за смртта на цело семејство од Франција