Захарова: Без помошта на Западот, режимот на Зеленски немаше да издржи ниту еден ден

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска на прес-конференција го обвини украинскиот претседател Володимир Зеленски дека прави „сè што диктира Западот“ и со тоа „ги продолжува воените операции до последниот Украинец“.

dobivaj vesti na viber

„Зеленски е подготвен да ги жртвува животите на своите граѓани сè додека пристигнува финансиска и воена помош од Западот. Без неа, властите во Киев нема да издржат ниту еден ден“, рече таа.

Според анкетите на јавното мислење, огромното мнозинство Украинци го поддржуваат начинот на кој Зеленски ја води Украина од почетокот на руската инвазија.

Би можело да ве интересира

Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Ана Ололовска

Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Ана Ололовска

Кремљ: Зеленски може да ја заврши војната утре ако сака

Ана Ололовска

САД ќе испратат противвоздушна одбрана во Украина во вредност од 275 милиони долари

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Русија ќе мобилизира 17-годишници

Ана Ололовска

Кулеба: Работиме со агенцијата на ОН за да создадеме безбедносни зони околу нуклеарните централи

Ана Ололовска