Захарова: Во Америка се врши „геноцид“ врз руските новинари

Од:

САД вршат „геноцид“ врз руските новинари кои работат во таа земја, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, на состанокот на Комитетот за информации во седиштето на Обединетите нации во Њујорк.

„Руските новинари се под постојан притисок долги години. Затоа, кога ќе слушнете кукање за американските новинари кои се третирани лошо во Руската Федерација, не верувајте. Вистинскиот геноцид врз руските новинари и воопшто врз новинарите беше организиран во Соединетите Американски Држави“, рече таа.

Захарова, исто така, истакна дека „неодамна, дописник на руската новинска агенција ТАСС добил известување од банката Велс Фарго за затворање на сметката“. Овие „големи удари“ сведочат за континуираниот притисок врз руските новинари во САД.

Москва очекува дека ОН ќе вложат напори радикално да го реши прашањето за издавање американски визи, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи. Според неа, американските власти се занимаваат со „визни махинации на индустриски размери“ – или не издаваат визи или се издаваат кога е завршен качувањето „за последниот лет“, пренесува Спутник.

Би можело да ве интересира

Москва им порача на земјите од НАТО: Престанете да го спонзорирате Киев

Захарова: Русија ги осудува чекорите на Приштина кои ја доведоа ситуацијата „до жешка фаза“

Захарова: Западот се преправа дека не го гледа вадењето органи од загинатите украински војници

Катерина Ѓуровски

Захарова: Новинарот собирал строго доверливи информации

Горан Наумовски

Реакција на Русија за апсењето на Путин: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат влијание врз Русија

Горан Наумовски

Захарова: Кој ја праша Србија во 2008 година за „независноста“ на Косово