Захарова: Се ќе направиме мисија на МААЕ да ја посети нуклеарката Запоржје

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија ќе направи сè што е потребно експертите од Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ) да ја посетат нуклеарната електрана Запорожје.

dobivaj vesti na viber

– Таа ги осуди „обидите да се попречи пристигнувањето на мисијата“.

– Остро ги осудуваме обидите да се попречи пристигнувањето на мисијата. Во тесна соработка со МААЕ и нејзиното раководство, ќе направиме сè што е потребно експертите на Агенцијата да ја посетат нуклеарната централа и да дадат вистинска оценка за деструктивните дејствија на украинската страна, посочи Захарова.

Таа додаде дека официјален Киев „несоодветните изјави кои доаѓаат една по една од Европската Унија во обид да се освојат имагинарни политички поени“ ги разбира како „зелено светло“ за создавање пречки за пристигнувањето на мисијата на МААЕ во Запорожје.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност