Захарова: Русија никогаш не одбила да преговара со Украина

Од:

Русија никогаш не одбила да преговара со Украина и подготвена е да води преговори поради итноста на ситуацијата, изјави денеска Марија Захарова.

На брифингот со новинарите Захарова го критикува Берлин дека ѝ испорачува оружје на Украина наместо да влијае врз Киев да почне преговори со Русија.

„Наместо да го искористи своето влијание врз властите во Киев за почеток на преговорите, Германија, спротивно на нејзините закони и прописи, кои забрануваат извоз на оружје во кризните региони и во зоните на вооружени конфликти, продолжува да ја снабдува Украина со вооружени системи, што само ги зголемува непријателствата“, истакна Захарова.

Би можело да ве интересира

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пјонгјанг испраќа 50.000 специјалци да им помогнат на Русите во Украина

Захарова: Новинарот собирал строго доверливи информации

Горан Наумовски

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Украина призна дека Русите постигнале успех во Бахмут

Катерина Павлова-Николовска

Путин планира да регрутира 400 илја војници тврди бритнското разузнавање

Катерина Павлова-Николовска