Захарова: Порошенко не ја искористи можноста за мир

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска истакна дека изјавата на украинскиот претседател Петро Порошенко дека сака мир со Русија се само празни зборови.

– Порошенко имаше можност за глобален мир како во земјата, така и во светот, со реализација на Договорот од Минск, посочи Захарова.

Захарова додаде дека Порошенко не ја искористил таквата можност.

– Давање на празни ветувања, а не исполнување на претходните – тоа наликува на него, посочи Захарова.

Порошенко изјави дека на Киев му е потребен „студен мир“ и оти луѓето се уморни од војната.

– Секако потребен ми е мир со Русија, Студен, но мир. Луѓето се уморни од војната. Руската пропаганда игра на ова болна емоција. Темата за војна и мир е една од главните на изборите, бидејќи народот нема да избира само претседател, туку и врховен командант, истакна Порошенко.

Тој додаде дека Киев ќе продолжи да инсистира на решавање на судирите во Донбас со политички и дипломатски средства.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска

Легија на слободата на Русија: Регрутираме илјадници за да ја нападнеме Москва

Ана Ололовска