Захарова: Хуманитарната помош за Венецуела е исценирана провокација

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека Русија смета дека планот за доставување хуманитарна помош на Венецуела е исценирана провокација.

– Ако станува збор за желба да им се помогне на луѓето со хуманитарна помош, тогаш е рационално да се праша зошто не се одмрзнат сметките на венецуелските компании во американските банки вредни 11 милијарди долари или да се вклучат специјализирани агенции на ОН кои имаат непроценливо искуство во таквите операции, наместо лицемерни обиди да се достави помош во вредност од неколку стотици долари, порача Захарова.

Москва го поддржува претседателот на Венецуела, Николас Мадуро и не го признава Хуан Гуаидо, кој се прогласи за привремен претседател во јануари, по изборите во земјата.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска

Легија на слободата на Русија: Регрутираме илјадници за да ја нападнеме Москва

Ана Ололовска