Загинаа над 1.100 луѓе во Пакистан: Штети од поплавите 10 милијарди долари

Од:

Според првите проценки, повеќе од 10 милијарди долари се штетите од големите поплави во Пакистан, во кои загинаа над 1.100 луѓе, објави министерот Ахсан Икбал.

dobivaj vesti na viber

Тој исто така рече дека светот има обврска да и помогне на таа земја да се справи со последиците од климатските промени предизвикани од човекот, пренесува Ројтерс.

Невидени поројни поплави предизвикани од рекордни монсунски дождови ги однесоа патиштата, посевите, инфраструктурата и мостовите, убивајќи повеќе од 1.100 луѓе во последните недели и директно погодија повеќе од 33 милиони луѓе, повеќе од 15 отсто од 220 милиони жители во земјата, според британската агенција.

Министерот за планирање и развој, во чие портфолио се и последиците од климатските промени, ситуацијата ја нарече „хуманитарна катастрофа од епски размери“, пренесува Танјуг.

„Мислам дека штетите ќе бидат огромни. „Засега, многу рана, прелиминарна проценка е дека е голема, повеќе од 10 милијарди долари“, изјави Икбал во интервју за Ројтерс.

Тој најави и дека во поплавите досега загинале 1.138 животи, а оштетени се речиси милион куќи.

Би можело да ве интересира

Најмалку 20 загинати во сообраќајна несреќа во Пакистан, меѓу нив 11 деца

А1он

Снимка од застрелувањето на поранешниот премиер на Пакистан, напаѓачот го бркал со пиштол: Пукал на митингот, толпата се распрснала

А1он

Во Најроби убиен познат пакистански новинар

Ана Ололовска

Седумнаесет членови на исто семејство загинаа во опожарен автобус во Пакистан

Ана Ололовска

Напад врз ученици во родниот град на Малала Јусуфзаи

Ана Ололовска

Светска банка вети две милијарди долари за поплавениот Пакистан

Ана Ололовска