Загинаа над 1.100 луѓе во Пакистан: Штети од поплавите 10 милијарди долари

Од:

Според првите проценки, повеќе од 10 милијарди долари се штетите од големите поплави во Пакистан, во кои загинаа над 1.100 луѓе, објави министерот Ахсан Икбал.

Тој исто така рече дека светот има обврска да и помогне на таа земја да се справи со последиците од климатските промени предизвикани од човекот, пренесува Ројтерс.

Невидени поројни поплави предизвикани од рекордни монсунски дождови ги однесоа патиштата, посевите, инфраструктурата и мостовите, убивајќи повеќе од 1.100 луѓе во последните недели и директно погодија повеќе од 33 милиони луѓе, повеќе од 15 отсто од 220 милиони жители во земјата, според британската агенција.

Министерот за планирање и развој, во чие портфолио се и последиците од климатските промени, ситуацијата ја нарече „хуманитарна катастрофа од епски размери“, пренесува Танјуг.

„Мислам дека штетите ќе бидат огромни. „Засега, многу рана, прелиминарна проценка е дека е голема, повеќе од 10 милијарди долари“, изјави Икбал во интервју за Ројтерс.

Тој најави и дека во поплавите досега загинале 1.138 животи, а оштетени се речиси милион куќи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се урна незавршен мост во Пакистан

Ана Ололовска

Министер од Пакистан дома имал приватен затвор

Горан Наумовски

Најмалку 14 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Пакистан

Телото на Мушараф пренесено во Пакистан

Ана Ололовска

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Расте бројот на жртви во Пакистан, во нападот загинаа најмалку 47 лица