Загадувањето нагоре, шумите надолу

Од:

Минатата недела светските лидери се собраа во Рио де Жанеиро да зборуваат за загрижувачката состојба на планетата Земјата.

dobivaj vesti na viber

На самитот се зборуваше за климата и одржливоста на биолошкиот свет. Во споредба со бројќите од 1992 година, ситуацијата е загрижувачка.

Температури: Просечната годишна глобалната температура се зголеми 0,58 степени целзиусови (0,32 степени Целзиусови) од 1992 година, според американскиот Национална океанска и атмосферска администрација.

Секоја година од 1992 година е потопла од претходната.

Загадување: Глобалните количества на јаглероден диоксид се искачија за 10 проценти, од речиси 358 ппм во април 1992 на 394 ппм во Април оваа година.

Катастрофи: Од 1992 година, под влијание на природните катастрофи биле изложени 4,4 милијарди луѓе ширум светот. Загинале 1,3 милиони луѓе, а вкупната штета од овие трагедии изнесува 2 трилиони долари, според податоците на ОН.

Земјотресите, бури, екстремни температури и поплавите биле најголемите убијци.

Шуми: Од 1990 година шумските предели биле намалени за 300 милиони хектари. За споредба тоа површина поголема од Аргентина.

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

Патогените од вселенските патувања може да бидат опасни за Земјата

Ана Ололовска

Оксфам: Милијардерите треба да се спречат да ја ограбуваат и сериозно загрозуваат планетата

Ана Ололовска