Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Од:

Патниците кои летаат кон и од Германија сепак ќе мора да носат маски за време на летот и покрај олеснувањето на мерките за епидемијата во Европската унија, соопшти денеска германското Министерство за внатрешни работи.

Според протоколите, „FFP2“ или медицинските маски мора да се реме на целиот лет. Маските може да се симнат само додека патниците јадат или пијат за време на летот.

Министерството објасни дека правилото за носење маски е во согласност со новите препораки на ЕУ.

Инаку, од денеска EASA и Европскиот центар за превенција и контрола на болести повеќе не предлагаат носење маски на аеродромите и воопшто во авионите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Во Германија брзите Ковид тестови од 1 јули ќе се наплаќаат

А1он

Хабек: Можен е целосен прекин на испораките на гас за Германија преку Северен тек

Ана Ололовска

Здравствените власти во Египет ја продолжуваат кампањата „од врата до врата“ за вакцинација против Ковид

А1он

Во Австрија укинуваат задолжителна вакцинација против Ковид-19

А1он

Германската Влада го активира вториот степен од планот за вонредно снабдување со гас