За уривање на мостот во Индија уапсени се девет лица

Од:

Индиската полиција денеска уапси девет лица, откако се урна пешачки мост во западниот дел на земјата.

Меѓу уапсените има и продавачи на билети и изведувачи на мостот, кој се урна во неделата вечерта во сојузната држава Гуџарат, пренесува „Ројтерс“.

Генералниот инспектор, Ашок Јадав, рече дека полицијата формирала специјален истражен тим и дека менаџерите на операторот на мостот, Орева Груп, и нивниот персонал се уапсени.

„Нема да дозволиме виновниците да избегаат, нема да поштедиме никого“, рече Јадав.

Мостот, кој неодамна беше реновиран, е стар 143 години, а повторно беше отворен четири дена пред несреќата.

Властите соопштија дека повеќе од 400 луѓе биле на и околу мостот во моментот на уривањето, а бројот на загинати надмина 130 лица.

Полицијата покрена кривична постапка против лица одговорни за реконструкција, одржување и стопанисување со мостот, а надлежните формираа петчлена комисија која ќе ги испита причините за несреќата.

Би можело да ве интересира

Јапонија и Индија одржаа прва заедничка вежба со борбени авиони

Ана Ололовска

Град во Индија почна да тоне поради непланската градба

А1он

ВИДЕО: Човек од Индија сакал да влезе во воз кој веќе тргнал, за малку не бил згмечен

Ана Ололовска

Индискиот производител на сируп го прекинува производството по смртта на 19 деца

А1он

Најмалку осум лица загинаа во стампедо на политички митинг во Индија

А1он

Тензично на Хималаите, Индија испраќа војска на границата со Кина