За шефот на ОН, заклучоците од конференцијата за климата се добредојдени чекори напред но недоволни

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека „климатската катастрофа сè уште тропа на вратата“ и покрај договорот постигнат на Конференцијата на ОН за климата (КОП26) во Глазгов.

Меѓународната конференција за климата заврши со „добредојдени чекори напред, но тоа не е доволно“, напиша шефот на ОН во соопштение.

Гутереш, кој синоќа си замина од Глазгов, наведувајќи ги целите кои не беа постигнати на оваа конференција, истакна дека не е постигнат прекин на субвенциите за фосилни горива, за прекин на употребата на јагленот и цената на емисиите на јаглерод, како ни договор за финансиска помош за најсиромашните.

– Усвоените текстови се компромис. Тие ги одразуваат интересите, ситуацијата, противречностите и состојбата на актуелната политичка волја во светот. За жал, колективната политичка волја не беше доволна да се надминат длабоките противречности, напиша тој.

Тој напиша дека е време да се премине во модус „итност“ и посочи дека за сега преземените обврски за намалување на емисиите на штетни гасови не овозможуваат исполнување на целите од Парискиот договор за одржување на затоплување под два степени Целзиусови во однос на прединдустриската ера, а уште помалку за да се постигнат идеалните цели да се задржи затоплувањето на 1,5 степени Целзиусови.

Би можело да ве интересира

За ЕУ постигнатиот договор на климатската конференција КОП26 ги одразува целите на Парискиот договор

Ана Ололовска

Британскиот премиер постигнатиот меѓународен договор за климата го оцени како голем чекор напред

Ана Ололовска

На климатската конференција КОП26 постигнат договор за забрзување на борбата против затоплувањето

Ана Ололовска

КОП26 повика на намалување на потрошувачката на јаглен и емисиите на штетни гасови

Ана Ололовска

Кина и Саудиска Арабија ги блокираат формулациите за фосилни горива во договорот од КОП26

Ана Ололовска

Преговорите на КОП26 во Глазгов го пробија рокот

А1он