За САД сите опции се на маса во однос на „лажниот референдум“ во Украина

Од:

САД укажаа дека сите опции се на маса како одговор на „незаконската инвазија и злосторствата на Русија во Украина“, како и во однос на „лажниот референдум за потенцијална анексија“ на некои области во Украина.

dobivaj vesti na viber

-Продолжуваме со употреба на сите расположливи инструменти Русија да се повика на одговорност и продолжуваме со поддршката за Украина, изјави денеска во телефонски брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Тој рече дека во однос на одговорот на „лажниот“ референдум во четирите украински територии Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон, како и во одговор на „незаконската инвазија и злосторствата на Русија“ во Украина, „сите опции се на маса“.

-САД никогаш нема да ја признаат независноста на тие територии, изјави Пател.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: Голем број хаубици од западни држави вон употреба во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од руските напади во Днепар

Ана Ололовска

Во Киев 130.000 граѓани се уште се без струја по руските напади

Ана Ололовска

Херсон повторно има струја

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска