За Романија е неприфатливо барањето на Москва за повлекување на војниците на НАТО

Од:

Официјален Букурешт денеска го оцени како „неприфатливо“ барањето на Русија за повлекување на странските трупи на НАТО присутни на романска територија во рамките на договорот што Москва го бара за да започне деескалација на украинската криза.

dobivaj vesti na viber

– Таквото барање е неприфатливо и не може да биде дел од предмет на преговори, се вели во соопштението на романското МНР.

Руското Министерство за надворешни работи претходно повика на повлекување на странските трупи на НАТО од двете земји-членки, Бугарија и Романија, велејќи дека е потребно „повлекување на странските сили, опрема и оружје“, како и други мерки за враќање на ситуацијата од пред 1997 година во земјите кои тогаш не беа членки на НАТО.

Романските власти ги „отфрлија“ тие изјави и ги оценија како „несоодветни и неосновани“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин тврди дека расте бројот на кибер-напади врз Русија

Ландов

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов

Канада воведува дополнителни санкции против руските олигарси

Ердоган не попушта: Повторно „не„ за Шведска и Финска

Русија утре ја прекинува испораката на гас за Финска

Шојгу: Заканите од НАТО растат, Русија формира 12 нови единици и одреди