За планираниот атентат против Макрон во 2018 ќе им се суди на 13 лица

Од:

Истражните судии за борба против тероризмот задолжени за истрагата за „Баржолс“, група блиска до екстремната десница, осомничена дека планирала напад против Емануел Макрон во 2018 година, наложиле да има кривично судење за 13 лица, јави дописникот на МИА.

Според информациите на француските медиуми, на овие единаесет мажи и две жени ќе им се суди во Париз за кривично дело злосторничко здружување со цел подготовка на акти на тероризам. Судењето е закажано меѓу 17 јануари и 2 февруари. Судската истрага беше отворена набргу по апсењето на 6 ноември 2018 година на неколку симпатизери на радикалната крајна десница.

Истрагите потоа доведоа до обвинение против вкупно 14 лица, за злосторничко терористичко здружување, кое може да биде сторено. Но, по речиси четири години истрага, Националното антитерористичко обвинителство побара преквалификација на фактите за да може да им се суди на 12 лица за злосторничко здружување со криминални терористи, дело судено пред кривичниот суд и побара ослободување од гонењето на уште две лица.

Судиите подвлекуваат дека е „утврдено дека плановите за насилна акција замислени од членовите на групата Баржолс (…) биле исклучиво насочени кон сериозно нарушување на јавниот ред преку заплашување. или терор“.

И тоа, од една страна, „со спроведување насилни акции против шефот на државата и членовите на владата со цел насилно рушење на институциите и од друга страна со земање како цел на симболични места како џамии или конкретни групи како мигранти, со цел да се влијае на владината политика“.

Истражните органи решија да интервенираат откако дознаа за преместување на еден од администраторите на групата на Фејсбук, Жан-Пјер Бује, пензионер од Изер, на истокот на Франција, каде што беше Емануел Макрон за неговото спомен-патување на стогодишнината од крајот на Големата војна. Во разговорот што го пресретнала полицијата, овој пензионер ја споменал идејата да го нападне шефот на државата со керамички нож, што не може да се открие со безбедносните проверки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин не им честита Нова година на Бајден, Макрон и на Шолц

Катерина Павлова-Николовска

Макрон за европската безбедност: Мора помалку да зависиме од Америка

Макрон: Ако Путин се согласи на преговори, Западот мора да ги разгледа неговите барања

Макрон по средбата со Маск: Твитер ќе се бори против екстремистичките содржини

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

Oтворена истрага за „незаконско финансирање“ на кампањата на Емануел Макрон во 2017 година