За пет години масакрирани половина од слоновите во Мозамбик

Од:

Во изминатите пет години бројот на слонови во Мозамбик двојно е намален поради ловокрадење, соопшти американската невладина органзиација Друштво за заштита на дивината (WCS).

dobivaj vesti na viber

По неодамнешните пребројувања регистриран е значителен пад – за само пет години во таа африканска држава убиени се 48 отсто слонови со што бројот е намален од 20.000 на 10.300 се вели во соопштение.

WCS наведуваат дека најмногу (95 отсто) слонови се убиени на север во Мозамбик во област што се граничи со Танзанија каде од 15.400 останати се само 6.100. Експерти проценуваат дека секоја година на целата територија на африканскиот континент илегално се убиени околу 30.000 слонови.

Би можело да ве интересира

Бучавата во животната средина влијае на изборот на партнери кај животните, покажува истражување

А1он

Во Косово спречен шверц на овци и телиња од Македонија

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Мрмотот Фил прогнозира уште шест недели зима

А1он

Британска енергетска компанија препорача потрошувачите да се греат до домашните миленици, па се извини

Ана Ололовска

Почина стаорецот Магава кој доби златен медал за откривање мини

Ана Ололовска