За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица.

Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Австриските власти го искорустуваат тоа за контролирани лавини што се закана за загрозување места над кои се наоѓаат, а со хеликоптери „оддувуваат“ снег од дрвја покрај влажни сообраќајници за да спречат дрвја да паднат поради голем товар. Меѓу жртвите има Австријанци, Германци, Швајцарци и Словенци.

Би можело да ве интересира

Штрахе, и по аферата, повторно на одмор на Ибица

Ана Ололовска

Јоханес Хан повторно ќе биде номиниран за комесарска функција во ЕК

Ана Ололовска

Во Австрија дебата за малолетна деликвенција: Кој да се казни – децата или родителите?

Ана Ололовска

Го замислувал австрискиот претседател и пукал во воздух

Ана Ололовска

Реакции по објавата дека Иран го надмина нивото на збогатен ураниум

Австрија забрани пушење во сите угостителски објекти

Ана Ололовска