Вулканите на Курилските острови го загрозуваат воздушниот сообраќај

Од:

Активноста на три вулкани на Курилските острови и Камчатка може да го загрозат воздушниот сообраќај, предупредува Серускиот научно-истражувачки Институт за јавна безбедност и вонредни ситуации на руското Министерство за вонредни ситуации.

Во соопштението се наведува дека активноста на трите вулкани претставува потенцијална закана за меѓународниот и локалниот воздушен сообраќај.

Покрај тоа, руски експерти предупредија дека наносите на пепел и камења можат да ја загрозат безбедноста на сообраќајот на патиштата.

Би можело да ве интересира

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руски ММА-борач брутално изрешетан во кафеана среде бел ден

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пијани руски војници влетаа во аеродром со оклопен транспортер

Жарко Настоски

Путин: Руската економија закрепнува во многу сектори

Жарко Настоски

Забраните за патувања во странство поради епидемијата и помагаат на руската економија, тврдат економисти

Ана Ололовска

Руските безбедносни сили тврдат дека спречиле исламистички терористички напад во Москва

Жарко Настоски