Вухан за пет дена го заврши тестирањето за Ковид-19 на 11, 28 милиони жители

Од:

Во рок од само пет дена централниот кинески град Вухан го заврши тестирањето на 11,28 милиони жители, што го спроведе поради зголемувањето на бројот на лица кои се заразија со Ковид-19, соопштија локалните власти.

-Тестирани се сите жители на Вухан, освен децата помлади од шест години и студентите кои се на летен одмор, изјави заменик -секретарот на градската влада Ли Тао, пренесува Ксинхуа.

До саботата, во последниот бран од заразата, во Вухан беа регистрирани 37 локални пренесувања на коронавриусот, како и 41 асимптоматски случаи.

Би можело да ве интересира

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски

Си Џинпинг побара конкретни дејствија за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето во Кина

А1он

Кина престана да објавува дневни податоци за нови случаи на коронавирус

Корона се шири во Шангај: Викендов останете дома