Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

Од:

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Според Центарот, жената не користела јавен превоз и не била болна кога патувала, соопштија здравствените власти во Чикаго.


Од 63 лица кои се под лекарски надзор од 22 држави, 11 се тестирани негативно, соопшти Центарот на прес конференција.

Новооткриениот вирус уби 26 лица и зарази повеќе од 800, но повеќето случаи и сите смртни случаи досега има во Кина, каде властите воведоа ограничувања за патувања и јавни собири.

Би можело да ве интересира

И гувернерот на Ломбардија во карантин, неговиот помошник заразен

Ана Ололовска

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

Ана Ололовска

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

Ана Ололовска

Израел со повик до граѓаните да избегнуваат патувања во странство поради Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Ана Ололовска

Италија: Бараме поддршка, а не дискриминација во борбата со Ковид-19

Ана Ололовска