Врховниот суд во Иран ја потврди смртната казната за новинарот Зам

Од:

Иранскиот Врховен суд денеска ја потврди смртната казна за новинарот Рухолах Зам поради „поттикнување на антивладини немири“ во 2017 година на социјалните мрежи.

– Да, Врховниот суд ја потврди казната што претходно ја донесе Судот на револуцијата, изјави портпаролот на иранскиот Врховен суд, Голамхусеим Есмаили.

Зам кон крајот на јуни беше осуден на смрт.

Тој раководеше со интернет-страницата „АмадЊуз“ и апликацијата Телеграм на кои поставуваше информации за протестите во 2017 година. Зам живееше во егзил во Париз, а во 2019 година се врати во Иран, кога е и уапсен.

Би можело да ве интересира

САД: Трпеливи сме со Иран, ама тоа има граници

Жарко Настоски

Иран: Жена почина од инфаркт, сепак однесена на бесење

Катерина Павлова-Николовска

Иран почна да ги ограничува инспекциите на МААЕ

Ана Ололовска

Вирџинија ја укинува смртната казна

Ана Ололовска

САД: Изјавата на Хамнеи за збогатување на ураниум е заканувачка

Ана Ололовска

Иран го разгледува предлогот на ЕУ за неформален состанок на сегашните страни во нуклеарниот договор

Ана Ололовска