Возови се судрија во Мексико Сити, еден загинат

Од:

Два воза се судрија денеска во метрото на Мексико Сити, при што загинало најмалку едно лице, а 57 се повредени, изјави градоначалничката Клаудија Шејнбаум на прес-конференција. Машиновозачот е во тешка состојба. Уште четири лица се хоспитализирани.

„Како и секогаш, приоритет ни се жртвите и правдата ќе биде задоволена“, рече градоначалникот.

Обвинителството на Мексико Сити отвори истрага за судирот. Градското метро е еден од најпрометните системи за јавен транспорт во светот, опслужувајќи ја градската област од околу 20 милиони луѓе во густо населениот главен град.

Би можело да ве интересира

Момче со прекар Ел Чапито уби осум членови на едно семејство во Мексико

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна да ја фаќа пејачката, по што изби општа тепачка на сцената

Предраг Петровиќ

Три Американки исчезнаа во Мексико, отишле таму да продаваат облека на пазар

Ана Ололовска

Девојче кое исчезна во САД во 2018 година, сега е пронајдено во Мексико

Горан Наумовски

Претседателот на Мексико тврди дека има фотографија од митско суштество

Во Мексико уапсен лекар обвинет за ширење менингитис

Катерина Павлова-Николовска