(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Ужасни сцени од Кина: Од вирусот паѓаат луѓе по улици

Од:

Новиот вирус за кој официјалнит власти во Кина велат дека усмртил над 20 луѓе има способност да се адаптира и да мутира поради што е тешко да се држи под контрола.

Генералиот директор на Кинескиот центар за контрола и превенција од болестите, Гао Фу, изјави дека коронавирусот потекнува од нелегалниот пазар со диви животни.

Во меѓувреме, ужасни сцени од Кина ги преплавуваат социјалните мрежи. Луѓето поради новиот вирус паѓаат по улици, поради што постои сомнеж дека Кина не ја кажува вистинската слика за ширењето на вирусот како и бројот на досегашните жртви.

Би можело да ве интересира

ММФ/СЗО: Коронавирусот ќе ја погоди светската економија повеќе отколку финансиската криза од 2008 година

А1он

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

А1он

Во 18 држави во светот нема заразени со Ковид-19

А1он

Италија: Бројот на смртни случаи од коронавирус во денот 766

А1он

Шведскиот премиер до граѓаните на државата: Подгответе се за илјадници мртви

А1он

Турција: Од полноќ забрането движење на помлади од 20 години

А1он