ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Човек се разнесе со бомба на состанок на куќен совет во Кина, загинаа петмина

Од:

Неидентификуван човек денеска детонирал екплозив за време на состанок во зграда на локалната власт во Мингѓинг, на периферијата на кинескиот град Гуангжу, убивајќи уште четворица луѓе, јавија медиумите.

Според официјални извори, уште петмина се повредени во експлозијата, додека локалните жители тврделе дека во инцидентот загинале дури 16 луѓе. На социјалните мрежи се појави вознемирувачка снимка на која е прикажано местото каде експлодирала бомбата, непосредно по експлозијата.

Според некои извештаи, напаѓачот бил 59-годишен локален жител по име Ху, а нападот се случил во просториите на куќен совет.

Државната новинска агенција Хсинхуа го нарече инцидентот „чин на саботажа“.

Би можело да ве интересира

Кинеската амбасада во Вилнус ги суспендираше конзуларните услуги

А1он

Пекинг разговара за снабдувањето со нафта со земјите производители и со земјите потрошувачи

А1он

Италија блокира нов кинески обид за преземање стратешка компанија

Бајден го покани Тајван на онлајн самит за демократија, а Кина и Русија не

Пекинг: Во кинеско-американските односи нема место за менталитетот на Студената војна

Ана Ололовска

Стапката на наталитет во Кина опадна на најниско ниво во последните четири децении

Ана Ололовска