ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Автобус падна од мост во канал во Индија, се удавија најмалку 40 луѓе

Од:

Најмалку 40 лица денеска загинаа во сообраќајна несреќа во Индија кога автобус во кој имало 60 патници, падна од мост во канал.

dobivaj vesti na viber

Автобусот излетал од патот во Маџа Прадеш, при што седуммина од патниците, вклучувајќи го и возачот, успеале да допливаат до брегот. Спасувачките екипи ги бараат преостанатите патници, пренесе Би-Би-Си.

Според изјави на сведоци, до несреќата дошло кога возачот изгубил контрола врз возилото по што тоа ја пробило заштитната ограда на мостот и паднало во каналот.

Индискиот премиер Нарендра Моди на Твитер изрази сочувство до семејствата на жртвите и најави дека тие ќе добијат обесштетување.

На патиштата во Индија секоја година животот го губат околу 150.000 луѓе, а најмногу поради неприлагодената брзина на условите на патот и несовесно возење.

Би можело да ве интересира

Бербок: Германија и Индија мора заедно да работат во борбата против климатските промени

Ана Ололовска

Најмалку 36 полицајци повредени во судири со демонстранти во Индија

А1он

Хорор во Индија: По караница си ја убил девојката па ја исекол на 35 парчиња

А1он

Се затвораат училишта поради загадениот воздух во Њу Делхи

Ана Ололовска

Двајца скопјани шверцувале 16 мигранти од Индија

За уривање на мостот во Индија уапсени се девет лица