Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

Од:

Специјалниот известувач на ОН за тортура, Нилс Мелцер издаде барање за добивање информација откако ја видел снимката со полициско насилство во Германија во текот на протестите.

Се работи за снимка на која се гледа како полицаец фрла постара жена на земја за време на протестот.

На снимката која е направена за време на протестот против затворањето поради Ковид 19 во Берлин, се гледа како жена се обидува да помине покрај полицецот кој ја фаќа за врат со двете раце и силно ја фрла на земја.

Нилс Мелцер, претседавач за човекови права на Женевската академија во Швајцарија побара изјави од сведоци и детали дали е покрената службена истрага.

Тоа не е единствениот инцидент на протестот во Берлин, бидејќи на другите снимки има уште еден полицаец кој применува сила на постара жена, пренесува агенцијата Фарс.

Протестите против затворањето во Берлин станаа насилни откако полицијата се обиде да ги спречи.

Во неделата на протестите учествуваа околу 5000 Германци, а околу 600 беа уапсени.

Видео записите сведочат и за други случаи на полициско насилство, полицајци кои шутираат демонстранти, туркаат луѓе, прскаат со спреј во лице.

На една снимка објавена на социјалните мрежи се гледа дека полицијата шутира еден тинејџер.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Детали за трагедијата кај Берлин: Убиено цело семејство, најмалото дете имало четири години

Катерина Павлова-Николовска

Гeрманија наскоро би можела да воведе построги мерки

Ана Ололовска

„Шрапнели летаа стотици метри“: Експлозија на бомба го потресе Минхен, има ранети

А1он

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Германија надмина 100.000 смртни случаи од Ковид-19, регистриран нов дневен рекорд на новозаразени

Катерина Павлова-Николовска